Az elmúlt öt évben a magyarok 41 százaléka végzett energiahatékonysági beruházást, és negyedük tervezi azt a következő 5 évben – derült ki a Magyar Energiahatékonysági Intézet 2016 őszén végzett kutatásából. Ugyanakkor, még mindig sokan használnak vegyes tüzelésű rendszereket, melynek legsúlyosabb következménye az idő előtti elhalálozás.
A Magyar Energiahatékonysági Intézet 2016 őszén végzett kutatása a lakossági energiahatékonysági termékek piacának felmérésére és vásárlói attitűdök feltérképezésére irányult. A felmérés az elmúlt öt év lakossági beruházásait, valamint a közeljövő beruházási terveit vizsgálta. Az elemzés alapján becslés készült arról is, hogy mekkora méretű piacot jelentenek a lakossági energiahatékonysági korszerűsítés főbb elemei Magyarországon, illetve milyen mértékű beruházási szándék lesz a következő 5 évben.
Az ablakcsere és a hőszigetelés a legnépszerűbb
Ezek alapján a hazai háztulajdonosok 41 százaléka végzett az elmúlt öt évben valamilyen energiahatékonysági korszerűsítést. A legkedveltebb beruházás az ablakcsere volt (67%), melyet a hőszigetelés (42%), kazán- (31%) és bojlercsere (20%) követ. A beruházások lakástípustól, régió- és településtípustól függetlennek mutatkoztak, de összefüggést mutatnak a háztartás megtakarításainak nagyságával.
900 ezer háztartás tervezi
A megkérdezett háztartások 24 százaléka szeretne a következő öt évben valamilyen energiamegtakarítással járó felújítást végezni lakóházában.
A háztartások motivációja az energiahatékonyság növelését eredményező beavatkozásokra beruházástípusonként eltérő. A hőszigetelés esetében egyértelműen az energiapazarlás csökkentése a vezető ok, de az ablakok, kazánok és bojlerek esetében már nem az energiahatékonyság a legfontosabb döntési szempont.
Még mindig népszerű a halállal is végződhető vegyes tüzelés
A kutatás igazolta a manapság jól érezhető trendet: a rendkívül szennyező vegyes tüzelés nagyon népszerű hazánkban. Olyannyira, hogy az elmúlt 5 évben újonnan beszerzett háztartási kazánok 22 százaléka vegyes tüzelésű volt.
Ez súlyos probléma, hiszen következményeként Magyarországon 8–14 ezer ember hal meg idő előtt, a légszennyezettségben. A rossz levegőért pedig legnagyobb mértékben (70 százalékban) a nem megfelelő minőségű lakossági fűtés a felelős.